Šilumos siurbliai – ko gero efektyviausias būdas užtikrinti našų energijos panaudojimą šildant ir vėsinant namus. Šių sistemų dėka gyventojai ne tik ženkliai sumažina savo komunalines išlaidas, tačiau kartu prisideda prie švaresnės aplinkos kūrimo visiems.
Suderinus pagrindines projekto detales ir užsisakius įrenginį, toliau seks paruošiamieji darbai pastate, o vėliau ir pats siurblio įrengimas.
Tiesa, net ir pasirinkus aukštos kokybės, patikimo gamintojo sistemą ir ją tinkamai įrengus, siurblys dėl tam tikrų priežasčių gali prarasti savo efektyvumą arba apskritai sugesti.
Šiame straipsnyje – atkreipsime dėmesį į pagrindines priežastis dėl ko taip gali atsitikti ir ką daryti atsiradus šildymo sistemos sutrikimams.
Kaip pažinti gedimą šilumos siurblyje?
Paprastai tam tikrą sistemos gedimą išduoda joje atsiradę pašaliniai garsai ar sumažėjęs bendras sistemos efektyvumas.
Jei atkreipėte dėmesį, jog pastaruoju metu kur kas ilgiau užtrunka kol įšyla patalpos ar vanduo, tai galėtų būti indikacija, jog sistemoje yra tam tikras gedimas.
Pagrindinės šilumos siurblių gedimų priežastys
Siurblio sistemų priežiūros stoka
Norint užtikrinti tinkamą, ilgalaikį šilumos siurblio veikimą, būtina reguliariai prižiūrėti pagrindines jo sistemas. Apleidus šį aspektą, sistema visų pirma praras savo našumą, o kiek vėliau įrenginys gali ir visiškai sugesti.
Dažniausiai netvarkinga sistema pradeda vartoti daugiau energijos atlikdama įprastą darbą, sugeba paimti mažiau oro ar perduoti mažiau šilumos energijos įrenginiams.
Patartume bent kartą per metus atlikti profesionalią siurblio sistemos apžiūrą, kurios metu būtų patikrintas komponentų tvarkingumas, jų švara ir patvirtinama, jog sistema gali ir toliau sėkmingai dirbti.
Šaltnešio (freono) nutekėjimas
Viena dažniausių šilumo siurblio gedimų priežasčių yra šaltnešio (freono) nutekėjimas atsirandantis dėl prastų jungčių, komponentų korozijos, o kiek rečiau – ir dėl gamybinių defektų.
Žemas freono lygis sistemoje reikš, jog ženkliai sumažės šildymo ir kondicionavimo sistemų našumas, padidės suvartojamos elektros kiekis dėl sunkesnio sistemos darbo, o taip pat iškils ir taršos aplinkai grėsmė.
Jei pastebėjote sumenkusią įrenginio galią, našumą, šnypštimo garsus iš jungčių šalia jų besikaupiantį ledą – tai bus šaltnešio nutekėjimo indikacijos.
Norint išvengti rimtesnio sistemos gedimo, būtina nedelsiant kreiptis į specialistus šiai problemai pašalinti.
Prasta, netaisyklingai sujungta elektros sistema
Tinkamas elektros sujungimas siurblyje yra svarbus ne tik dėl įrenginio efektyvumo, tačiau ir dėl bendro saugumo. Dėl prastai sujungtų komponentų ne tik sumažės šildymo ar vėsinimo sistemų našumas, tačiau atsiras potenciali rizika gaisrui kilti.
Paprastai apie sutrikimus šioje sistemoje indikuoja atsilaisvinusios jungtys, pažeisti laidai ar tiesiog nebeveikiantys joje komponentai.
Užkirsti kelią šioms problemoms gali kokybiški, specialisto atlikti šilumos siurblio įrengimo darbai laikantis visų gamintojo nurodymų. Kitas svarbus dalykas – reguliarus elektros sistemos komponentų būklės tikrinimas, kas leistų pastebėti jų nusidėvėjimą ar pažeidimus.
Pastebėjus sutrikimus šioje sistemoje, taip pat vertėtų kuo greičiau kreiptis į specialistus kurie galės greitai juos išspręsti.
Sutrikusi termostatų ir jutiklių veikla
Sensorinės (jutiklinės) sistemos ir termostatai atlieka labai svarbų vaidmenį siurblio sistemoje, kadangi nuo jos priklauso įrenginio gebėjimas palaikyti pastovią temperatūrą patalpoje, užtikrinti sklandų šildymo ir vėsinimo ciklą.
Vėl gi, norint išvengti šių gedimų, labai svarbu bus reguliariai prižiūrėti šias siurblio sistemas: jas tinkamai išvalyti, užtikrinti, jog nėra akivaizdžių pažeidimų.
Atsiradus remonto poreikiui, taip pat reikėtų kreiptis į tai išmanančius specialistus.
Natūralus komponentų nusidėvėjimas
Kaip ir bet kokia kita mechaninė sistema, šilumos siurbliai ir jų vidiniai komponentai laikui bėgant susidėvi.
Tokios sistemos dalys kaip kompresorius, ventiliatoriaus variklis ar guoliai yra tik keletas pavyzdžių. Savaime suprantama, dėl jų nusidėvėjimo sumažės bendras įrenginio efektyvumas, arba atsiras rimtas gedimas.
Norint, jog šilumos siurblys tarnautų kaip įmanoma ilgiau, bus svarbu ne tik prižiūrėti pagrindines dalis, tačiau kartu jis tinkamai sutepti, o sugedusias – nedelsiant pakeisti.
Pabaigai
Straipsnyje trumpai aptarėme dažniausias šilumos siurblių gedimo priežastis ir kaip jų išvengti.
Pagrindiniai dalykai čia bus: tinkamas sistemos įrengimas laikantis gamintojo nurodymų, reguliari svarbiausių sistemos komponentų priežiūra ir laiku atlikti remonto darbai, jeigu jiems yra poreikis.
Tinkamai prižiūrėta sistema sėkmingai tarnaus ilgus metus į priekį ir patenkins visus šilumos poreikius projekte.