Elektros tiekėjo pasirinkimas – kone opiausias klausimas kiekvienam elektros vartotojui.
Esu gaminantis vartotojas, jei pasirinksiu elektros tiekėją, kaip bus su sukaupta elektra?
Gaminantys vartotojai galės perkelti sukauptą elektros energiją pas naują elektros tiekėją (arba garantinį tiekėją) arba jiems bus kompensuojama už sukauptą elektros energiją. Dėl sukauptos elektros perkėlimo tarpusavyje susiderina tiekėjai, bet ne gaminantys vartotojai. Taip pat gaminantis vartotojas galės pasirinkti alternatyvą, kad keičiant elektros energijos tiekėją už sukauptą elektros kiekį jam turi būti kompensuojama taip, kaip buvo numatyta iš anksto sudarytose sutartyse, bet ne vėliau nei per 60 kalendorinių dienų nuo sutarties su tiekėju nutraukimo dienos. Iki šiol buvo numatyta, kad su gaminančiais vartotojais bus atsiskaitoma pasibaigus kaupimo laikotarpiui, tad nuo šiol su jais bus atsiskaitoma per ženkliai trumpesnį laiką. Vartotojui nepasirinkus nei vieno iš šių variantų, jo sukauptas elektros energijos kiekis bus automatiškai perkeliamas naujam elektros tiekėjui.
Jeigu aš turiu saulės elektrinę ir esu gaminantis vartotojas, ar man reikės pasirinkti tiekėją?
Jei jūs patenkate į pirmąjį tiekėjo pasirinkimo etapą (suvartojate (įskaitant atgautą kiekį) daugiau nei 5 tūkst. kWh elektros), nesvarbu ar jūs esate tik elektros vartotojas, ar ir gaminantis vartotojas, jums reikės pasirinkti elektros tiekėją, sudaryti elektros tiekimo sutartį. Esama sutartis su visuomeniniu tiekėju nutrūks 2021 m. sausio 1 dieną.
Jeigu aš esu gaminantis vartotojas ir iš visuomeninio tiekėjo pereinu pas nepriklausomą tiekėją, ar man reikės atskiros sutarties su ESO?
Kaip ir dabar, buitiniams gaminantiems vartotojams užteks turėti vieną sutartį su tiekėju. Jokio papildomo elektrinės susiejimo su tiekėju nereikia atlikti ar sudaryti papildomo susitarimo su ESO.
Rekomenduotina sudarant sutartį su nauju elektros tiekėju arba tampant gaminančiu vartotoju pas esamą tiekėją, informuoti apie savo gaminančio vartotojo statusą ir jei reikia sutartyje sutarti galimas papildomas sąlygas (pvz. sukaupto kiekio kompensavimo ar energijos mainų/jų kainos klausimus).
Jeigu aš turiu saulės elektrinę (ant savo stogo ar nutolusią) ir pasirenku nepriklausomą tiekėją – kaip paskirstoma mano sugeneruota elektra?
Jei gyventojas yra gaminantis vartotojas (su saulės elektrine ant savo namo stogo, ar nutolusia), niekas nesikeičia – elektros tiekėjas yra atsakingas už kliento suvartoto ir sugeneruoto elektros kiekio apskaitą. Kai gaminantis vartotojas sugeneruotą, bet nesuvartotą elektros energijos perteklių patiekia į tinklus, jo tiekėjui reikės mažiau tiekti elektros, kad padengtų kitų savo klientų suvartojimą.
Į elektros tinklus patiektos ir suvartotos elektros energijos kiekio vertė, yra gaminančio vartotojo elektros tiekėjo susitarimo reikalas, ir atsiskaitymas už energijos mainus vyksta taip, kaip aptarta su tiekėju pasirašytoje sutartyje.
Jeigu aš pasirinkau nepriklausomą tiekėją ir noriu įsirengti saulės elektrinę bei tapti gaminančiu vartotoju, į ką turiu kreiptis, ir kaip galiu susieti savo elektrinę su savo tiekėju?
Norint tapti gaminančiu vartotoju pirmiausia siūlome užpildyti paraišką ESO savitarnoje. Gavę technines sąlygas iš ESO sužinosite, ar elektros tinklas prie Jūsų yra tinkamas elektrinės įrengimui, ar jam gali reikėti papildomų pakeitimų.
Įrengus elektrinę, nereikia atlikti jokių papildomų žingsnių dėl elektrinės susiejimo su Jūsų tiekėju. Gaminančių vartotojų pagamintai ir suvartotai elektrai skaičiuoti naudojami automatizuoti elektros skaitikliai, kurie įrengiami nemokamai. Jų duomenys apie jūsų vartojimą ir generaciją automatiškai priskiriami tiekėjui.
Pati elektros kaina tarp pasiūlymų labai nesiskiria, o šiai dienai ir pačių tiekėjų nėra daug: vieni pavadinimai žinomi, kiti – mažiau girdėti, sakyčiau, kad verčiausia būtų tiesiog nepagailėti šiek tiek laiko, pabandyti susisiekti su jums patraukliausiai atrodančiais tiekėjais bei paprašyti jų pateikti konkrečius pasiūlymus, o tada, išsirinkus tinkamiausią – atlikti pasirinkimą“, – sako ESO Paslaugų tarnybos vadovas.
Kainų svyravimai – nežymūs
„Vienas iš pagrindinių klausimų, jau dabar turintiems pasirinkti elektros tiekimo planą – ar rinktis fiksuotos, ar kintamos elektros kainos planą? Fiksuotos kainos planas tinkamiausias tiems, kurie stebi elektros kainą NordPool biržoje ir mano, kad elektros kaina biržoje per artimiausius metus brangs, todėl nori nuo to apsisaugoti.
Tiems, kuriems nėra baisūs kainų svyravimai ir nesitiki didesnio kainų augimo per artimiausius metus, būtų logiška rinktis kintamos kainos planą žiūrint, kuris tiekėjas pasiūlo mažiausią tiekimo maržą bei reikalauja mažiausio minimalaus mėnesinio mokesčio“, – sako ekonomistas Tadas Povilauskas.
Pasak jo, daugeliui gyventojų labiausiai tiktų kintamoji kaina. „Galimas kainos susvyravimas apie 10 proc., kas yra apie 4–5 eur per mėnesį – ar tai pakeičia žmogaus finansinę padėtį? Greičiausiai, ne. Ir kintamoji kaina už elektrą yra gerai, nes mažiausiai kaštų yra perduodama galutiniam klientui, tai ta marža yra mažesnė“, – pataria ekonomistas.
Turite daugiau klausimų ar norite įsirengti saulės elektrinę?
Kreipkitės: info@svarienergija.lt arba +37061370333
Daugiau apie saulės elektrines: https://www.svarienergija.lt/produkto-kategorija/saules-elektrines/
Sekite mus socialiniuose tinkluose:
https://www.facebook.com/svarienergija/
https://www.instagram.com/svarienergija/
Šaltinis: https://pasirinkitetiekeja.lt/