Straipsniai

Kaip siurbliai padeda sutaupyti pinigų?

nibe4

Dabartiniais laikais, bene pats aktualiausias aspektas kai kalbame apie namuose įgyvendinamus sprendimus yra jų gebėjimas kaip įmanoma efektyviau panaudoti energetinius išteklius. Šildymo išlaidos, neabejotinai yra viena iš didžiausių finansinių naštų bet kokiam namų ūkiui, ypač turint omenyje pastaruoju metu ženkliai išaugusias energetinių išteklių kainas.

Vienas efektyviausių sprendimų padedančių namuose taupyti šiuo aspektu yra šilumos siurbliai. Šiame straipsnyje aptarsime tai, kaip jie veikia ir kaip jie ilgainiui padeda sutaupyti.

Kas yra šilumos siurblys ir kaip jis veikia?

Šilumos siurbliai – tai įrenginiai, kurie energiją šildymui pasiima iš aplinkos: žemės gelmių, vandens ar oro. Skirtingai nei tradicinės šildymo sistemos, kurios energiją gamina naudojant kurą, šilumos siurbliai paprasčiausiai perduoda surinktą šilumą iš vienos vietos į kitą.

Yra išskiriami keli pagrindiniai šilumos siurblių tipai: geoterminiai, kurie pasiima šilumą iš žemės gelmių, oras-vanduo ir oras-oras, gaminantys šilumą iš lauko oro. Šilumos siurbliai geba efektyviai atlikti savo darbą net esant žemai lauko temperatūrai, todėl puikiai tinka vėsesniam mūsų šalies klimatui.

Šilumos siurblių efektyvumas

Šilumos siurbliai gali pasiūlyti išties aukštą efektyvumo lygį, palyginus su kitomis šildymo sistemomis. COP (angl. Coefficient of Performance) ir SCOP (angl. Seasonal Coefficient of Performance) yra du pagrindiniai rodikliai, kurie nurodo, kiek energijos (šilumos) siurblys pagamina iš vieno vieneto suvartotos elektros energijos.

Paprastai šilumos siurbliai turi COP reikšmę nuo 3 iki 5, kas reiškia, kad jie gamina nuo 3 iki 5 kartų daugiau energijos nei jos sunaudoja.

Tai yra žymiai efektyviau lyginant su tradiciniais šildytuvais, kurie dažnai neturi galimybės pasiekti net 1:1 efektyvumo santykio.

Ilgalaikės energetinių išlaidų taupymo strategijos šilumos siurblio pagalba

Šilumos siurblio įsigijimas, iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip tikrai nemaža investicija, tačiau toks sprendimas ilgainiui atsiperka dėl kur kas mažesnių eksploatacinių išlaidų palyginus su tradiciniais šildymo įrenginiais.

Kadangi pagrindinis siurblio energijos šaltinis yra atsinaujinantys gamtos ištekliai, jie kartu yra mažiau priklausomi nuo nuolatinių energijos kainų svyravimų rinkoje.

Be to, yra galimybė pasinaudoti valstybės parama tokiam įrenginiui įsigyti. 2023 metais, Lietuvos Energetikos Agentūra (LEA) teikia nuo 815 €/kW subsidiją šilumos siurbliui, kas, savaime suprantama, ženkliai sumažins finansinę naštą jį įsigijant.

Visi šie privalumai ilgainiui padės vartotojui sutaupyti.

Papildomi šilumos siurblio privalumai

Apart finansinio aspekto, šilumos siurbliai taip pat gali pasiūlyti šiuos privalumus:

  • Ekologiškumas – šie įrenginiai kaip kurą naudoja atsinaujinančios energijos išteklius iš gamtos, o taip pat išmeta kur kas mažiau CO2 palyginus su tradiciniais šildymo sprendimais, taip, prisidedant prie švaresnės aplinkos visiems.
  • Oro kondicionavimas – daugelis šilumos siurblių taip pat gali būti naudojami kaip oro kondicionieriai šiltuoju metų laikotarpiu, todėl nebus poreikio įsirenginėti kondicionieriaus atskirai.
  • Didesnė namo vertė – įrengiant pažangų ir efektyvų šilumos siurblį, didėja jūsų namo vertė, kas gali būti aktualu ateityje.

Ką reikia žinoti prieš įsigyjant šilumos siurblį?

Renkantis šilumos siurblį, būtina atidžiai įvertinti keletą esminių aspektų, tam kad šis įrenginys atneštų maksimalią naudą.

Visų pirma, svarbu atsižvelgti į dabartinius jūsų namų šilumos nuostolius, kadangi tik tinkamai apšiltintas būstas leis užtikrinti optimalų šilumos siurblio efektyvumą. Esant rimtesniems nuostoliams, būtina investuoti į langų ir durų sandarumo, sienų, stogo bei grindų izoliacijos sprendimus.

Antra, svarbu įvertinti skirtingų šilumos siurblių tipų privalumus ir trūkumus bei jų tinkamumą jūsų gyvenamąjai aplinkai. Pavyzdžiui, oras-oras šilumos siurbliai gali būti mažiau efektyvūs šaltesniame klimate, o tuo tarpu geoterminiai siurbliai, nors ir reikalauja didesnių pradinių investicijų, yra labiau stabilūs savo efektyvumu visais metų laikais.

Be to, turėtumėte įvertinti ir savo šildymo poreikius: kokia pobūdžio šildymo sistema yra įrengta jūsų namuose (radiatoriai, šildomos grindys ir t.t.), kokią apytiksliai temperatūrą norite palaikyti namų aplinkoje maksimaliam komfortui ir kaip dažnai namuose būnate. Visi šie faktoriai padės nuspręsti kokios galios ir tipo šilumos siurblio jums reikės.

Taip pat labai svarbu pasirinkti patikimą gamintoją ir tiekėją. Svarbu rinktis įmonę, kuri turi gerą reputaciją ir ilgametę patirtį įrengiant tokius sprendimus bei gali suteikti ilgalaikę garantiją būsimam įrenginiui. Tinkamas montavimas taip pat bus būtinas norint užtikrinti įrenginio efektyvumą ir ilgaamžiškumą, tad montavimo paslaugas teikiančios įmonės patirtis ir turimos žinios bus itin svarbūs aspektai.

Galiausiai, vertėtų pasidomėti, ar turite galimybę gauti finansinę paramą iš valstybės šio įrenginio įsigijimui. LEA subsidija yra suteikiama ne visais atvejais ir tik tiems ūkiams kurie atitinka bendrinius paramos reikalavimus.

Visi šie veiksmai padės rasti optimaliausią sprendimą, kuris užtikrins komfortą jūsų namuose ir leis ilgainiui sumažinti šildymo išlaidas.

Pabaigai

Šilumos siurbliai – tai itin efektyvus ir ekonomiškas sprendimas namų šildymui. Kokybiškas, patikimas ir pagal pastato poreikius parinktas įrenginys yra patikima investicija, kuri ilgainiui leis sumažinti šildymo išlaidas bei prisidėti prie švaresnės aplinkos.